Bolesna kamica nerkowa
Kamica moczowa jest zaburzeniem polegającym na obecności złogów w układzie moczowym. Najczęściej stwierdza się kamicę nerkową, podczas której dochodzi do gromadzenia się złogów w kielichach i miedniczce nerkowej. Zazwyczaj objawia się ona pierwszy raz między 30, a 40 rokiem życia. W związku z tym, z uwagi na silne dolegliwości bólowe, kamica nie może pozostać bez reakcji ze strony pacjenta. Dlatego należy jak najszybciej podjąć leczenie. W obecnym stanie wiedzy medycznej, najlepszym rozwiązaniem wydaje się być laserowe rozbijanie kamieni nerkowych. Do objawów kamicy nerkowej zalicza się:
- kolkę nerkową czyli nagły, silny ból w okolicy lędźwiowej,
- bladość skóry,
- zimny pot,
- nudności,
- wymioty,
- utrata przytomności.
Czym jest RIRS?
RIRS jest jedną z najnowocześniejszych metod leczenia kamicy nerkowej. Zabieg ten polega bowiem na usunięciu kamieni nerkowych, poprzez laserowe rozbijanie kamieni. Podczas niego wprowadza się do nerek, poprzez cewkę moczową, pęcherz oraz moczowodu laser za pomocą specjalnego przewodu. Ponadto laserowe usuwanie kamieni jest najbezpieczniejszym zabiegiem usuwania złogów z każdego odcinka układu moczowego. W związku z tym, zabieg ten pozwala na polepszenie życia pacjenta, bez nadmiernego narażania go na skutki uboczne. Dodatkowo, atutem RIRS jest możliwość kontrolowania jego przebiegu przy użyciu endoskopu. Dzięki temu zyskuje on przewagę nad innymi zabiegami.
Dlaczego warto wybrać laserowe rozbijanie kamieni
Operacja laserowa pozwala na:
Laserowe rozbijanie kamieni nerkowych – wskazania i powikłania
Laserowe usuwanie kamieni zaleca się u osób, u których występuje:
- otyłość,
- zaburzenia krzepnięcia,
- kamica obustronna,
- twarde i liczne złogi.
Warto pamiętać o tym, że przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciąża.
Laserowe rozbijanie kamieni nerkowych jest o wiele bezpieczniejszą metodą niż tradycyjna operacja. Jednak ze względu na to, że mimo wszystko jest to ingerencja w organizm, to może nieść za sobą powikłania, do których zaliczamy:
- zakażenie układu moczowego,
- uszkodzenie przewodu moczowego,
- krwiomocz.
Powikłania te występują bardzo rzadko. Natomiast przed wykonaniem zabiegu przeprowadza się szeroką diagnostykę, która może im zapobiec.