Laserowa operacja prostaty
Prostata (zwana inaczej gruczołem krokowym lub sterczem) to nieparzysty narząd męskiego układu płciowego wielkości orzecha. Znajduje się on pod pęcherzem moczowym, a przez jego wnętrze przechodzi cewka moczowa. Funkcją prostaty jest wydzielanie cieczy, która jest głównym składnikiem nasienia. Niestety z wiekiem może nadejść czas, gdy niezbędna będzie laserowa operacja prostaty.
Męski problem
Jak zostało wspomniane, przez prostatę przebiega fragment cewki moczowej. Dlatego też rozrost gruczołu krokowego prowadzi do uciskania cewki moczowej, co objawia się trudnościami w oddawaniu moczu lub nietrzymaniem moczu (inkontynencja). Dodatkowo oddawaniu moczu (mikcja), może towarzyszyć ból. Problem rozrostu prostaty jest bardzo powszechny. Szacuje się, że dotyka on 50-70% mężczyzn w wieku powyżej 60. roku życia i z wiekiem częstość jego występowania wzrasta. Dlatego niezwykle ważne jest, aby każdy mężczyzna powyżej 45 roku życia raz w roku odbywał badanie prostaty u lekarza urologa. Dzięki temu za wczasu może być wykonana operacja prostaty laserem zielonym.
Leczenie prostaty
Leczenie rozrostu prostaty jeszcze do niedawna skupiało się przede wszystkim na inwazyjnych zabiegach chirurgicznych oraz leczeniu farmakologicznym. W ostatnim czasie pojawiła się jednak bardzo skuteczna i komfortowa alternatywa, którą jest laserowa operacja prostaty. Metoda ta gwarantuje duży komfort pacjenta. Operacja laserowa prostaty trwa 2-3 godziny, a pobyt w szpitalu związany z tym zabiegiem trwa tylko 24 godziny. Cewnik jest usuwany już po 12 godzinach od operacji. Operacja prostaty laserem jest precyzyjna i mało inwazyjna. Dzięki temu zredukowano ryzyko wystąpienia powikłań śród i pooperacyjnych (wcześniej ryzyko krwawienia po operacji wynosiło nawet 20%).
Nowoczesne leczenie problemu prostaty
W nowoczesnym leczeniu rozrostu prostaty stosuje się laser holmowy lub zielony. operacja prostaty laserem zielonym polega na wywołaniu efektu termicznego, który powoduje natychmiastowe zamykanie się naczyń krwionośnych i odparowanie tkanki prostaty. Oznacza to, że zabieg ten odbywa się bez utraty krwi. Przeprowadza się go w znieczuleniu. Co więcej, zabieg ten może być wykonany u chorych stale przyjmujących leki przeciwkrzepliwe. Operacja prostaty laserem holmowym (zabieg HoLEP) to najnowsza metoda leczenia prostaty. Głębokość absorpcji w tkance stercza osiąga jedynie 0,4 mm, co pozwala na bardzo wysoką precyzyjność. Zabieg ten polega na nacięciu fragmentów sterczu i przemieszczeniu ich do wnętrza pęcherza moczowego. Tam wycięta tkanka jest następnie rozdrabniana i odsysana. Po zabiegu do aktywności seksualnej można powrócić po 3-4 tygodniach. laserowa operacja prostaty jest rekomendowana przez lekarzy urologów przede wszystkim ze względu na jej skuteczność i niskie ryzyko powikłań. Zabieg ten jest w Polsce coraz powszechniej wykonywany.