Bezpieczna operacja prostaty laserem

Prostata to inne określenie gruczołu krokowego. Jest to nieparzysty narząd gruczołowo-mięśniowy, będący częścią męskiego układu płciowego. Z roku na rok coraz więcej mężczyzn cierpi na choroby związane z zapaleniem gruczołu krokowego. Zapalenie to również najczęstsza choroba dotykająca mężczyzn w przedziale wiekowym od 18 do 50 roku życia. Co więcej, może występować w dwóch postaciach – ostrej oraz przewlekłej. Ponadto, zapalenie nie jest jedynym schorzeniem dotyczącym gruczołu krokowego. Chorzy miewają również problemy z oddawaniem moczu oraz występują problemy z erekcją. W związku z tym, w wielu przypadkach skutecznym rozwiązaniem jest operacja prostaty laserem.

Obecnie lasery często stosuje się w urologii. Ma to miejsce między innymi w leczeniu: kamicy, zwężeń, częściowych resekcji nerek oraz guzów pęcherza moczowego. Ogromną zaletą, jaką posiada operacja laserowa, jest krótszy czas hospitalizacji oraz minimalne krwawienie.

Rodzaje laserów do leczenia prostaty

Na dzień dzisiejszy w urologii stosuje się cztery rodzaje laserów:

  • KTP – jest to laser często zwany laserem zielonym. Fala lasera jest intensywnie absorbowana przez hemoglobinę, a długość tej fali wynosi 532 nm. Operacja prostaty laserem zielonym cechuje się również płytką penetracją. Laser KTP wyzwala dużą energię, ale ogranicza swoje działanie do tkanek ukrwionych.
  • Diodowy – zaletą lasera diodowego są jego niewielkie rozmiary. Laser diodowy cechuje się także małymi stratami energii w czasie emisji, co jest jednoznaczne z niską produkcją przez laser ciepła.
  • Holmowy – operacja prostaty laserem holmowym wiąże się z tym, że wiązka światła emitowana jest w fali przerywanej. W trakcie zabiegu występuje silne nagrzewanie się kryształu emitującego. Długość fali światła wynosi 2140 nm. Natomiast wokół końcówki włókna powstaje cząsteczka pary wodnej, która działa destrukcyjnie na okoliczne tkanki. Przy resekcji stercza używany jest laser HoLEP, który jest przystosowany dla gruczołów o małej oraz średniej objętości. W przypadku większych objętości stercza wykonuje się enukleację.
  • Tulowy – laser ThuLEP emituje wiązkę ciągłą promieniowania o długości fali 2010 nm. W przeciwieństwie do holmowego, laser tulowy polega na emisji wiązki ciągłej. Laserowa operacja prostaty z wykorzystaniem lasera tulowego polega na: resekcji, waporyzacji, waporesekcji oraz enukleacji.
  • Przeciwwskazania do laserowego leczenia prostaty

    Najczęstszymi przeciwwskazaniami do zabiegu laserowego metodą HoLEP są:

  • zły ogólny stan zdrowia danego pacjenta,
  • stosowanie przez pacjenta leków przeciwkrzepliwych,
  • aktywne zakażenie układu moczowego,
  • ostry stan zapalny stercza,
  • występowanie u pacjenta niektórych chorób współistniejących, mogących wpłynąć na przebieg oraz efekt zabiegu.